تبلیغات
مجله خبری تحلیلی پارس - کشف ذره بنیادی بوزون هیگز

شما عزیزان برای دیدن وبلاگ جدید من می توانید به این آدرس مراجعه نمائید : www.haghighatjoo.ir

کشف ذره بنیادی بوزون هیگز

نوشته شده توسط سردبیر جمعه 1391/04/16 نظرات بازدید

کنفرانس خبری پژوهشگاه دانش‌های بنیادی هم اکنون در محل این پژوهشگاه در جریان است. استادان فیزیک در حال ارایه توضیحات به خبرنگاران علمی هستند تا ابعاد کشف جدیدی که امروز خبرش اعلام می‌شود، روش شود.هرچند کنفرانس خبری اصلی در محل آزمایشگاه فیزیک هسته‌ای اروپا، سرن ساعت ۱۱:۳۰ به وقت تهران آغاز می‌شود، اما مسوولان پژوهشگاه دانش‌های بنیادی از ساعت ۱۰ امروز برنامه «روز هیگز» را آغاز کرده‌اند.اهمیت این کنفرانس به این دلیل است که آخرین مهر تایید بر تلاش صد ساله فیزیک جدید برای تعیین مدلی از سازوکار ذرات و نیروهای حاکم بر عالم است که تحت عنوان «مدل استاندارد فیزیک ذرات بنیادی» شناخته می‌شود.
با من در ادامه این مطلب همراه باشید ...


فیزیک‌دانان ایرانی نیز در آزمایش سی.ام.اس، یکی از دو آزمایش اصلی ال.اچ.سی مشارکت دارند و این مشاکت و سهم دانشمندان ایرانی در این اکتشاف اهمیت آن را دو چندان می‌کند.

۱۱:۴۲: کنفرانس فیزیک انرژی بالا در ملبورن استرالیا با پخش مستقیم کنفرانس سرن افتتاح شده است. پس از خیرمقدم مدیرعامل آلمانی سرن، سخنگوی سی.ام.اس، یکی از دو آزمایش اصلی برخورددهنده بزرگ هادرون (که پژوهشگران ایرانی نیز در انجام آن سهیم هستند)، توضیحات خود را درمورد این آزمایش، تعداد آزمایش‌ها، نرخ پردازش اطلاعات و … آغاز کرده است.

۱۱:۵۵: سخنگوی آزمایش سی.ام.اس در حال توضیح چگونگی یافتن آثار واپاشی‌های مرتبط با بوزون هیگز، جدا کردن رویدادهای مهم، تعیین پراکندگی آماری و دقت این آزمایش‌هاست. در سال ۲۰۱۲، پژوهشگران انرژی برخورد ذرات را در ال.اچ.سی به ۸ تراالکترون‌ولت رساندند، چراکه در برخوردهای پرانرژی‌تر، ذرات بیشتر و پرانرژی‌تری پدید می‌آیند و احتمال یافتن ذره بوزون هیگز نیزبیشتر می‌شود.

۱۲:۰۹: پژوهشگرن آزمایش سی.ام.اس با ترکیب اطلاعات بدست آمده از ۳ روش واپاشی بوزون هیگز، نشانه‌های قوی از این ذره را با دقت آماری ۵ سیگما بدست بیاورند. این دقت بدان معنی است که نتیجه آزمایش تا ۹۹.۹۹۹۶ درصد قابل اعتماد است.

۱۲:۳۵: پس از اعلام موفقیت تیم سی.ام.اس در مشاهده ذره‌ای شبیه به بوزون هیگز با انرژی ۱۲۵.۳ گیگاالکترون‌ولت (خطای ۰.۶ گیگاالکترون‌ولت) و قطعیت آماری ۴.۹ سیگما، نوبت به سخنگوی آزمایش اطلس رسیده تا آخرین یافته‌های خود را اعلام کند. طبق روال کنفرانس‌های پیشین، نتایج به ترتیب قطعیت آماری اعلام می‎شوند، بنابراین می‌شود انتظار داشت که یافته‌های گروه اطلس قطعیت آماری کمتر از ۵ سیگما داشته باشد.

۱۲:۴۸: سرن رسما خبر کشف ذره‌ای بسیار شبیه به بوزون هیگز را با قطعیت آماری در سطح ۵ و انرژی بین ۱۲۵ تا ۱۲۶ گیگاالکترون‌ولت منتشر کرد.

۱۳:۰۷ : نتایج آزمایش اطلس، وجود ذره هیگز را در انرژی ۱۲۶.۵ گیگاالکترون ولت با قطعیت آماری ۵ سیگما نشان می‌دهد. همه غافلگیر شدند!

برای آن‌که در مورد بوزون هیگز، تاریخچه و اهمیت آن بیشتر بدانید، این مطلب را در ویکی پدیا مطالعه کنید.

  • انعکاس آخرین اخبار و ارائه جدیدترین مقالات با محوریت ارتباطات و فناوری اطلاعات.