تبلیغات
مجله خبری تحلیلی پارس - ماجرای درز اطلاعات سایت ساماندهی وابسته به وزارت ارشاد چه بود ؟

شما عزیزان برای دیدن وبلاگ جدید من می توانید به این آدرس مراجعه نمائید : www.haghighatjoo.ir
تیتر خبری روزنامه همشهری: اطلاعات ثبت شده در سایت ساماندهی وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی لو رفت. (شنبه، 30 اردیبهشت ماه 1391)


پس از آن سایت ها و وبلاگهای فارسی زبان درز اطلاعات هزاران سایت و وبلاگ ثبت شده در سایت ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی را در فضای سایبر جار زدند !
بر اساس این اخبار گفته می‌شود یكی از كارمندان مركز توسعه‌ی فن‌آوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال موجب درز اطلاعات محرمانه سایت‌ها و وبلاگ‌ها شده است.
با من در ادامه مطلب همراه باشید ...

آنطور که خبرنگار همشهری کسب اطلاع کرد مسئول سابق آی‌تی مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که مسئولیت دسترسی به پانل این سایت و تعریف شناسه‌های دسترسی برای سایرین را بر عهده داشته است برای فرد دیگری نیز دسترسی تعریف کرده و اکنون چند ماه بعد از تغییرات مدیریتی در مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد، این اطلاعات مورد بهره‌برداری گروهی قرار گرفته که درصدد راه‌اندازی یک تشکل مرتبط با فناوری اطلاعات است.

در این زمینه صحبت‌ها به راه‌اندازی جمعی با نام مجمع فعالان فن‌آوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال كشیده شد و از عدم صلاحیت این مجمع و غیرمجاز‌ بودن فعالیت آن صحبت به میان آمد.
در ادامه یک مقام مسئول در مرکز رسانه‌های دیجیتال در گفت‌وگو با خبرنگار همشهری با تایید این خبر اظهار داشت: مدیر آی‌تی این مرکز برکنار شده است. در همین حال این مرکز در اطلاعیه رسمی خود روی سایت اینترنتی‌اش، تشکل مذکور را فاقد مجوز اعلام کرده و تاکید کرده است: هیچگونه ارتباطی بین این مرکز و تشکل مذکور وجود ندارد.

کلیه دارندگان وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها می‌توانستند نسبت به ثبت پایگاه اینترنتی خود در سایت ساماندهی اقدام كنند. پس از ثبت وب سایت‌ها و وبلاگ‌ها نامه الکترونیکی از طرف ستاد ساماندهی وب‌سایت‌های ایرانی مبنی بر دریافت اطلاعات به آدرس الکترونیکی وب سایت مذکور ارسال می‌شد.

محمدرضا منتظرقائم در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: بحث‌هایی كه مطرح می‌شود مربوط به انتشار اطلاعات محرمانه در فضای مجازی نیست، اما به هر حال برخی افراد از دسترسی خود به اطلاعات محرمانه سو‌ءاستفاده كرده‌اند.
وی ادامه داد: زمانی كه یك فرد برای ثبت یك سایت و یا وبلاگ به وزارت ارشاد مراجعه می‌كند، برخی اطلاعات محرمانه مانند نشانی محل سكونت، شماره تلفن همراه و یك آدرس ای‌میل از او گرفته می‌شود. اكنون اتفاقی كه افتاده این است كه از این شماره تلفن‌ها، آدرس‌ها و نشانی‌های الكترونیكی برای تبلیغ این مجمع استفاده شده است و این موضوع خلاف قانون و اخلاق به‌شمار می‌رود.
منتظر‌قائم در ادامه اظهار كرد: افراد برای ثبت سایت‌های خود نشانی اینترنتی و یا نشانی منزل و شماره تلفن همراه خود را برای این نداده‌اند كه بعد‌ها قرار باشد به این آدرس‌ها و شماره‌ها بسته‌های تبلیغاتی ارسال شود. اكنون عده‌ای از دسترسی به این اطلاعات سو‌ءاستفاده كرده‌اند.

وی ادامه داد: حتی این افراد پیش از راه‌اندازی مجمع و خروج از مركز توسعه ارتباطات تهدید كرده بودند كه اگر این اطلاعات در اختیار آن‌ها قرار نگیرد، ممكن است چه اقداماتی انجام دهند.
منتظر‌قائم تاكید كرد: بنده و عده‌ای از همكاران من به عنوان افرادی كه سال‌هاست در فضای مجازی فعالیت داریم، در زمان پركردن فرم‌های محرمانه ارشاد یك آدرس ای‌میل جدید به این منظور تعریف كردیم تا آن آدرس تنها برای این باشد كه اگر زمانی قرار شد ارشاد سایت ما را فیلتر كند، به آن آدرس اطلاع‌ دهد، اما اكنون می‌بینیم كه در آن آدرس پیام‌هایی از این مجمع وجود دارد و همین موضوع به خوبی گویای آن است كه اطلاعات ما توسط این افراد مورد سوء‌استفاده قرار گرفته است.
وی در عین حال اظهار كرد: رهبر معظم انقلاب به فعالان عرصه سایبری لقب افسران جنگ نرم داده‌اند؛ اكنون اطلاعات مربوط به این افراد ممكن است به گونه‌های مختلف مورد سوءاستفاده قرار بگیرد و قطعا بسیاری از فعالان این عرصه به هیچ عنوان علاقه ندارند كه آدرس منزل آن‌ها و حتی شماره تلفن همراه آن‌ها در دست دیگران قرار داشته باشد اما اكنون این افراد این اطلاعات را مورد سوءاستفاده قرار داده و از آدرس این افراد برای فرستادن بسته‌های تبلیغاتی مجمع خود استفاده می‌كنند.

منتظر قائم در بخش دیگری از صحبت‌های خود به عدم صدور مجوزی از سوی وزارت ارشاد برای این مجمع اشاره كرد و گفت: ما بیش از برگزاری همایش این مجمع حتی به اعضای شورای عالی فضای مجازی هم یادآور شدیم كه این مجمع فاقد وجاهت قانونی است اما آن‌ها گفتند كه با توجه به این كه تبلیغات این مجمع در تلویزیون هم پخش شده و دعوت‌نامه آن هم برای ما ارسال شده، ما در این همایش حضور پیدا خواهیم كرد.
این كارشناس ادامه داد: البته پس از این همایش چند نفر از شواری عالی فضای مجازی هم خاطرنشان كردند كه حضورشان در این مجمع به معنای آن نیست كه مسوولیتی در این مجمع بر عهده دارند و یا این مجمع منتسب به آن‌هاست.

منتظر قائم در ادامه صحبت‌های خود درباره اینكه اگر این اطلاعات تا این اندازه محرمانه تلقی شده پس چگونه به این راحتی در اختیار این افراد قرار گرفته است، به لو رفتن رمزهای عابر بانك‌ها اشاره كرد و گفت:‌ مگر رمز عابربانك‌ها جزو اطلاعات محرمانه محسوب نمی‌شد كه دو ماه پیش مورد سوءاستفاده قرار گرفت، آیا می‌توان گفت چون این اطلاعات محرمانه است تنها رییس یك بانك می‌تواند به آنها دسترسی داشته باشد؟
وی همچنین به نام‌گذاری این مجمع اشاره كرد و با بیان این‌كه حتی در نام گذاری این مجمع از نام یك سازمان بزرگ دولتی بهره گرفته شده است اظهار كرد: عده‌ای زیادی از فعالان عرصه مجازی در زمان حضور برخی از اعضای مجمع فعلی در بخش دولتی از حضور آن‌ها ابراز نارضایتی می‌كردند و به همین دلیل این افراد تصمیم گرفتند از فضای دولتی خارج شده و در قالب مجموعه‌ای جدید شروع به فعالیت كنند. در این میان برخی منابع مالی كه در اختیار اعضای این مجمع قرار داشت هم موجب شد كه آن‌ها بتوانند به راحتی همایشی برگزار كنند.

منتظرقائم در ادامه صحبت‌های خود با تاكید مجدد بر این كه در حال حاضر بسیاری از فعالان اصلی فضای مجازی از تشكیل چنین مجمعی اعلام نارضایتی می‌كنند، در پاسخ به این‌كه اگر تا این اندازه نارضایتی نسبت به حضور این افراد در بخش دولتی وجود داشته حال چگونه این عده تصمیم به راه اندازی یك مجمع مستقل گرفته‌اند و همایشی هم برای آن برگزار كرده‌اند، خاطرنشان كرد: من نمی‌توانم نیت خوانی كنم اما به هر صورت داشتن یك مجمع قدرتمند امتیاز بزرگی در فضای مجازی محسوب می‌شود.
وی ادامه داد: به هر حال اعضای شورای عالی فضای مجازی خود نمی‌توانند وارد امور میدانی و اجرایی شوند به همین دلیل آن‌ها نیاز به یك بازوی اجرایی دارند كه این عده اكنون در تلاش هستند خود را به بازوی اجرایی شورا مبدل كنند.

منتظرقائم با تاكید بر این كه در اقدامات این مجمع حتی شورای عالی فضای مجازی هم به نوعی مورد سوءاستفاده قرار گرفته، درباره اینكه در حال حاضر چه نیازی به تشكیل مجمعی غیر دولتی احساس می‌شود، گفت: هر مرجع و ارگان دولتی نیاز به یك مجمع خوب از فعالان آن حوزه دارد كه نفس این عمل بسیار خوب است اما در حال حاضر انتقادی كه به این موضوع وارد است آن كه چرا عده‌ای كه زمانی مسوولیت دولتی بر عهده داشتند، این مجمع را راه‌اندازی كرده‌اند؟ مگر این افراد چه حرف جدیدی می‌توانند داشته باشند كه تاكنون در مناصب دولتی خود آن را بیان نكرده‌اند؟
اما این فعال فضای مجازی در بخش پایانی صحبت‌های خود خاطرنشان كرد: به هر صورت نباید برخی رانت‌ها موجب شود كه ما شاهد چنین اتفاقاتی باشیم. اكنون اتفاقات رخ داده به گونه‌ای است كه افراد شاخص همه حوزه‌های سایبری نسبت به آن گلایه‌مند هستند و از شرایط ایجاد شده اعلام نارضایتی می‌كنند.

بنا بر اعلام، ثبت وب‌سایت‌ها گامی بود در جهت ساماندهی وب‌سایت‌ها تا با حمایت‌های در نظر گرفته شده و نظارت بر آن‌ها خدمات شایانی در عرصه اطلاع‌رسانی آنها ایفا گردد اما پس از انتشار خبر درز اطلاعات این سوال ایجاد شده كه این اطلاعات چیست؟
بر اساس اطلاعات موجود کلیه سایت‌ها اعم از خبری، اطلاع رسانی، علمی، آموزشی و... که دارای دامنه منحصر به فرد (Domain) هستند، ملزم به تکمیل فرم ثبت نام در طرح ساماندهی سایتهای ایرانی بودند.
همچنین ثبت وبلاگ‌های بدون دامنه اختصاصی (به عنوان مثال test.samandehi.com ) اجباری نبوده و در صورت تمایل به ثبت وبلاگ، از اطلاعات جمع‌آوری شده در طرح‌های حمایت از پایگاه‌های اینترنتی استفاده خواهد شد.

در بخش مربوطه به راهنمای ثبت نام مسوول سایت شما باید اطلاعات مربوط به مدیر مسوول سایت را تکمیل كنید كه شامل موارد زیر است:

1- نام : (نام مدیر مسئول سایت )
2- نام خانوادگی : (نام خانوادگی مدیر مسئول سایت )
3- شماره شناسنامه : (شماره شناسنامه مسئول سایت)
4- تاریخ تولد : (تاریخ تولد مسئول سایت)
5- شماره ملی : (شماره ملی مسئول سایت)
6- ملیت : (ملیت مسئول سایت)
7- جنسیت : (جنسیت مسئول سایت)
8- آدرس : ( آدرس محل سکونت یا محل کار مدیر مسوول سایت که در صورت لزوم از طریق این آدرس قادر به دریافت نامه‌های ارسالی باشد. لطفا حتما شهر و استان را نیز در آدرس خود انتخاب كنید.)
9- تلفن همراه : (از این شماره جهت تماس های ضروری با مسوول سایت استفاده خواهد شد.)
10- تلفن : ( تلفن ثابت مدیر مسوول سایت که در صورت لزوم از این طریق با مدیر مسوول سایت تماس گرفته می‌شود. لطفا حتما کد شهرستان را نیز درج كنید)

در صفحه بعدی باید مشخصات کاربری مورد نظر خود را برای عضویت در سایت ساماندهی وارد كنید كه شامل موارد زیر است:

1- نام کاربری (نام کاربری دلخواه برای ورود به سایت ساماندهی. در صورتی که این نام قبلا استفاده شده باشد بلافاصله نمایش داده خواهد شد. )
2- کلمه عبور : (کلمه عبور مورد نظر)
3- کلمه عبور مجدد : (تکرار کلمه عبور مورد نظر)
4- آدرس پست الکترونیکی : ( در این قسمت آدرس پست الکترونیکی خود را که بطور مرتب کنترل می کنید بنویسید. در صورتی که این آدرس قبلا استفاده شده باشد بلافاصله نمایش داده خواهد شد. )

با پایان این مرحله شما یکی از کاربران سایت ستاد ساماندهی وب سایت ها خواهید بود. در این زمان فرم ثبت نام وب سایت به شما نمایش داده خواهد شد تا بتوانید اولین وب‌سایت را به نام خود ثبت كنید. پس از این هر زمان که بخواهید می‌توانید با ورود به سایت ستاد ساماندهی، وب‌سایت‌های دیگری را به نام خود ثبت كنید.‍

به گزارش ایسنا، در فرم ثبت مشخصات سایت نیز باید اطلاعات زیر را وارد کنید:
1
- نام وب سایت: (عنوان دلخواه برای ثبت وب سایت)
2- آدرس وب سایت : (بهتر است آدرس سایت خود را به صورت کامل مانند http://www.samandehi.ir وارد كنید)
3- نوع پایگاه اینترنتی : در این قسمت باید نوع پایگاه اینترنتی خود را مشخص كنید، گزینه‌های قابل انتخاب به شرح ذیل است:
وب سایت: (چنانچه پایگاه اینترنتی شما دارای دامنه (domain) مستقل و منحصر به فرد مانند www.samandehi.com یا www.samandehi.ir است، این گزینه را انتخاب کنید)
وبلاگ دارای دامنه اختصاصی: (چنانچه پایگاه اینترنتی شما از نوع وبلاگ است و دارای دامنه (domain) اختصاصی و منحصر به فرد مانند www.samandehi.com است، این گزینه را انتخاب کنید.
وبلاگ: چنانچه پایگاه اینترنتی شما به صورت وبلاگ بوده و شما این پایگاه را با استفاده از خدمات سرویس دهندگان وبلاگ راه‌اندازی كرده‌اید و آدرس وبلاگ شما شبیه test.samandehi.com است ، این گزینه را انتخاب كنید.
توجه : ثبت وبلاگ‌های بدون دامنه اختصاصی، اجباری نیست. در صورت تمایل به ثبت وبلاگ ، از اطلاعات جمع آوری شده در طرح های حمایت از پایگاه های اینترنتی استفاده خواهد شد.
راهنمای ویرایش مشخصات سایت هم شامل: 1- عنوان وب سایت، 2- نوع پایگاه اینترنتی : ( چنانچه پایگاه اینترنتی شما مربوط به سازمانی دولتی می باشد گزینه "دولتی" را انتخاب كنید، اگر سایت مربوط به یک شرکت خصوصی می باشد گزینه "شرکتی" و اگر سایت شخصی است گزینه "شخصی" را انتخاب كنید؛ 3- هدف از ایجاد وب سایت: ( لطفا در این قسمت انگیزه خود را از راه اندازی این سایت به طور اختصار بیان كنید.)4- زبان برنامه نویسی سایت: (لطفا از بین گزینه های موجود در این قسمت تکنولوژی های به کار رفته در سایت خود را انتخاب كنیند.) 5- نوع بانک اطلاعاتی: ( چنانچه سایت شما دارای بانک اطلاعاتی می باشد نوع آن را مشخص كنید.) 6- سال ایجاد وب سایت، 7- تعداد تقریبی بازدید روزانه از سایت، 8- نام سایت میزبان،9- کشور میزبان سایت، 10- زبان سایت، 11- کاربری پایگاه اینترنتی، 12- نوع محتوای سایت، 13- مخاطبین به لحاظ رده بندی سنی و 14- مخاطبین به لحاظ تخصص: در این قسمت باید مخاطبین پایگاه اینترنتی خود را از نظر تخصص مشخص كنید.


و اما رئیس مرکز IT وزارت ارشاد این چنین مسئله را فیصله داد :

قبول داریم كه در حفظ اطلاعات مالکان وبسایت ها سهل‌انگاری شده، درصورت لزوم عذرخواهی میکنیم. (یکشنبه، 31 اردیبهشت ماه 1391)

رییس مركز توسعه فن‌آوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال درباره درز اطلاعات سایتها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی ثبت شده برروی سایت ساماندهی تاكید كرد: هنوز برای ما كاملا مشخص نشده كه این موضوع از طریق همكاران ما رخ داده، اما این‌ را قبول داریم كه سهل‌انگاری شده است و درصورت لزوم از كلیه‌ی كاربران این سایت عذر‌خواهی خواهیم كرد.

به گزارش ایسنا حسن علیزاده - رییس مركز توسعه فن‌آوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال - اظهار كرد: تا اواخر سال گذشته سایت ساماندهی در اختیار ما نبود و در بخش دیگری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مدیریت می‌شد. ما از ابتدای سال متولی این سایت شدیم و اكنون با وجود اشكالات، درصدد تشكیل نهادهای اتحادیه‌محور هستیم.
وی افزود: در زمان لزوم اقدامات حقوقی در این باره انجام می‌شود؛ تعداد كاربران زیاد بوده و اكنون دسترسی كاربران تا اندازه‌ای را محدود كردیم و این تعداد درحال بررسی هستند.
علیزاده تاكید كرد: یكی از اقدامات انجام شده در این باره تعویض مسوول واحد رصد سایت‌ها بود كه در هفته‌ی گذشته انجام شد كه در حال حاضر حدود سه نفر مسوول این كار هستند. درصددیم پیش‌بینی‌های انجام شده را به ثمر برسانیم چراكه اعتماد بخش خصوصی كه در فضای مجازی كار می‌كنند، باید به ما بیش‌تر شود و از آن‌ها دعوت می‌كنیم تا با هماهنگی‌های لازم حرف‌هایشان را بشنویم.
  • انعکاس آخرین اخبار و ارائه جدیدترین مقالات با محوریت ارتباطات و فناوری اطلاعات.