تبلیغات
مجله خبری تحلیلی پارس - گوگل: هیچ برنامه ای برای درج عنوان خلیج فارس روی نقشه نداریم!

شما عزیزان برای دیدن وبلاگ جدید من می توانید به این آدرس مراجعه نمائید : www.haghighatjoo.ir
اگر تا حالا مطالب این مجله خبری رو دنبال کرده باشید بی شک اخبار مربوط به حذف نام خلیج فارس از روی نقشه گوگل رو شنیدید.
این اتفاق دقیقا دو هفته بعد انتشار خبر عقد قراداد 35 ملیون دلاری گوگل با کاخ سفید افتاد !


بعد از این قضیه غوغای گسترده ای در شبکه های اجتماعی بپا شد و در پی اون وبلاگ های فارسی زبان شروع به سرزنش سیاست های کمپانی گوگل به سر تعظیم فرود آوردن مقابل اعراب کردند.

دولت ایران در همین راستا به گوگل اخطار داد تا فناوری های نوین را بازیچه مباحث سیاسی نکند و اینک از شما دعوت می کنم در ادامه مطلب با من همراه باشید تا مروری بر پاسخ وقیحانه گوگل به اعتراض ملت ایران داشته باشیم ...

وزارت خارجه ایران به گوگل هشدار داد :

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: ایران به "گوگل" اخطار داده که در صورت استفاده از واژه های جایگزین "خلیج فارس" از آنان شکایت خواهد کرد.

به گزارش مهر، رامین مهمانپرست پیش از ظهر پنج شنبه در جمع خبرنگاران تاکید کرد: بازیچه قرار دادن فناوری های نوین در مباحث سیاسی از جمله اقدامات جدید دشمنان علیه ایران است که در این راستا "گوگل" بازیچه قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: به طور یقین چنانچه "گوگل" نام "خلیج فارس" را به درستی به کار نبرد با خسارت های زیادی از جانب مردم ایران روبرو خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزود: به طور حتم "گوگل" با این حرکت ناشایست خود با آسیب های زیادی روبرو خواهد شد زیرا حذف نام "خلیج فارس" بازی با احساسات و واقعیت مردم ایران است.


روایت یاهو و رویترز از تهدید به شكایت ایران از گوگل :

سایت یاهو امروز خبری به نقل از رویترز منتشر و اعلام كرد كه سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گوگل را به مبادرت به انجام یك اقدام قانونی به دلیل حذف نام خلیج فارس از نقشه گوگل متهم كرده است.

به گزارش ایسنا، این خبر اظهارات رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه را نقل كرده كه گفته است یكی از فتنه‌انگیزترین اقداماتی كه به عنوان بخشی از جنگ نرم علیه ملت ایران انجام گرفته، اقدام بی‌شرمانه گوگل برای از قلم انداختن نام خلیج فارس است كه خلاف اسناد تاریخی به شمار می‌رود.

سخنان مهمان‌پرست در رسانه‌های داخلی نیز بازتاب گسترده‌ای داشته و در خبر یاهو هم به نقل از رویترز آمده كه سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم‌چنین اعلام كرده كه دستور كار خود را برای یك شكایت رسمی علیه گوگل اجرا خواهند كرد.

بر اساس این گزارش یاهو كه تلاش كرده در رقابت با گوگل خیلی هم جانبدارانه رفتار نكند، درباره واقعیت تاریخ و علمی نام خلیج فارس نوشته است: "نام این آب‌راه مهم برای عرضه نفت و گاز جهانی، همواره در میان كشورهای هم‌مرز با آن یعنی عربستان سعودی، كویت، قطر، بحرین، امارات متحده عربی، عمان، عراق و ایران یك موضوع حساس بوده است و بیشتر مردم ایران نسبت به نام این آبراه حساس هستند و معتقدند كه نام آن به لحاظ تاریخی، همواره خلیج فارس بوده است. صفحات متعددی نیز در شبكه اجتماعی فیس بوك ایجاد شده و به این آب‌راه اختصاص داده شده است".

رویترز همچنین آورده است: ایران در سال 2010 نیز شركت های هواپیمایی را كه از اصطلاح خلیج ع ر ب ی در مانیتورهای پروازهای خود استفاده می‌كنند به محروم شدن از حریم هوایی ایران متهم كرده بود.

از سوی دیگر ایسنا گزارش داد: با وجود این‌ كه چندین روز از مطرح‌ شدن بحث حذف نام خلیج‌فارس از نقشه گوگل می‌گذرد، هنوز این بحث در میان رسانه‌های كشور جایگاه ویژه‌ای دارد و امروز در نخستن روز هفته چند روزنامه سراسری تیتر خود را به این مساله اختصاص داده‌اند.

به گزارش خبرنگار رسانه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، امروز شنبه 30 اردیبهشت‌ماه، روزنامه‌های تهران امروز، خراسان، مردم‌سالاری و ملت ما در صفحه یك خود به مساله شكایت ایران از گوگل اشاره كرده‌اند.

البته این موضوع به اینجا ختم نشده و روزنامه‌های جام جم، فرهیختگان، فرهنگ آشتی، جوان، شرق، جهان‌ صنعت و دنیای اقتصاد نیز در صفحه‌های داخلی خود به انتشار بحث شكایت ایران از گوگل پرداخته‌اند. هم‌چنین روزنامه آفتاب یزد امروز در قالب گزارشی از موضع‌گیری آسوشیتدپرس در این باره خبر داده و به نقل از این سایت آورده است:‌ نام خلیج‌فارس هم از نظر تاریخی و هم از نظر بین‌المللی معتبر است.

به گزارش ایسنا پیش از این رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه كشور از موضع‌گیری ایران در برابر اقدام گوگل خبر داده و اظهار كرده بود كه ایران پیگیر شكایت از گوگل است.واکنش وقیحانه گوگل به اعتراض تهران:
هیچ برنامه ای برای درج عنوان خلیج فارس روی نقشه نداریم !

به گزارش "انتخاب" به نقل از دیلی میل، یک سخنگوی گوگل در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: سرویس نقشه گوگل پیش از این هرگز نام خلیج فارس را بر روی نقشه درج نکرده بود.

وی در پاسخ به این سئوال که "آبا توجه به تهدید شکایت ایران ، گوگل نام خلیج فارس را بر روی نقشه می  گذارد؟" گفت: هیچ برنامه ای برای درج عنوان خلیج فارس بر روی نقشه نداریم.

همچنین، یک منبع اگاه در گوگل گفت: اقدام ما مبنی بر عدم درج نام خلیج فارس بر روی نقشه، کاملا غیر سیاسی است و اظهارات مقام ایرانی مبنی بر انکه گوگل نام خلیج فارس را حذف کرده، کاملاه اشتباه است.

دیلی میل در ادامه این گزارش به دیگر کاربردهای سرویس "نقشه" گوگل اشاره کرد و نوشت: با افزایش نگرانی در خصوص امنیت ناوگان های دریای امریکا، گوگل آماده ی ردیابی تمام کشتی های جنگی دنیا از طریق سرویس "نقشه" خود است.

بر اساس این گزارش، موتور جستجوی گوگل هویت و مشخصات تمام کشتی های موجود در دریا را از طریق "گوگل نقشه" در اختیار دولت امریکا قرار می دهد. انتخاب در انتهای گزارش خود اورده است: یک منبع نظامی گفت: اهمیت سرویس ویژه ی گوگل در نمایش کشتی ها نیست بلکه امریکا می تواند از طریق آن زیر دریایی ها را ببیند.


اجازه بدید در آخر اضافه هم این مطلب رو اضافه کنم که هر چند شخصا از طرفداران پر و پا قرص این شرکت بودم ولی الان به این نتیجه رسیدم که گوگل شهرت سرویس هاش رو مدیون کاربرانش بوده و قطعا بدون حمایت کاربرانش از اون فضایی برای رشد پیدا نخواهد کرد. و به همین خاطر از این پس تمام فعالیت هایی که در سرویس های گوگل داشتم رو به سرویس های مایکروسافت انتقال میدم چرا که معتقدم علم بدون اخلاق پشیزی ارزش نداره.

لطفا نظرات خود را در این باره با دیگر عزیزان به اشتراک بگذارید.
  • انعکاس آخرین اخبار و ارائه جدیدترین مقالات با محوریت ارتباطات و فناوری اطلاعات.