تبلیغات
مجله خبری تحلیلی پارس - نام خلیج فارس از نقشه گوگل حذف شد !

شما عزیزان برای دیدن وبلاگ جدید من می توانید به این آدرس مراجعه نمائید : www.haghighatjoo.ir

نام خلیج فارس از نقشه گوگل حذف شد !

نوشته شده توسط سردبیر دوشنبه 1391/02/18 نظرات بازدید

بزرگ‌ترین موتور جست‌وجو در جهان در اقدامی شیطنت‌آمیز، نام خلیج فارس را از نقشه‌های خود در سرویس Google Maps حذف كرد.وقتی كاربران نام خلیج‌فارس را برروی نقشه گوگل جست‌وجو می كنند، این سرویس آن‌ها را به موقعیت این خلیج هدایت می كند، اما نام خلیج‌فارس از نقشه گوگل حذف شده است.

با من در ادامه این مطلب همراه باشید ...


هم‌چنین همین فرآیند برای كاربرانی كه خلیج «ع ر ب ی» را جست‌وجو می‌كنند، اتفاق می‌افتد. در حالیكه نام خلیج عمان در همان منطقه كاملا واضح و روشن عنوان است.

گوگل، اطلاعات بیش‌تری را در رابطه با این اقدام كه به تازگی انجام شده منتشر نكرده است اما یكی از نمایندگان گوگل در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی مدعی شده است كه این شركت نمی‌خواهد یك موضع سیاسی در قبال این موضوع اتخاذ كند. اما این نماینده در این گفت‌وگو نتوانست به هیچ مكان جغرافیایی دیگری كه گوگل تاكنون از نام بردن آن خودداری كرده باشد اشاره كند.همچنین یاهو در سایت خود به نقل از خبرگزاری فرانسه خبری را منتشر و اعلام كرد كه ایران در روز شنبه، گوگل را به دلیل حذف نام «خلیج فارس» از نقشه‌های خود در سرویس Google Maps به شدت مورد انتقاد قرار داد و تاكید كرده است كه اعتبار این غول اینترنتی خدشه‌دار خواهد شد.

این خبرگزاری، بویژه به اظهارات بهمن دری، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره كرده كه گفته است دروغ‌های ساختگی گوگل نتیجه‌ای دربر نخواهد داشت، جز اینكه باعث سلب اعتماد كاربرانش به اطلاعاتی می‌شود كه این شركت فراهم می‌سازد.

دری همچنین تاكید كرده كه دشمنان نمی‌توانند حقایق و مدارك را در مورد خلیج فارس پنهان سازند. اسناد موجود در سازمان ملل و یونسكو نشان می‌دهند كه نام این مسیر آبی از مدت‌ها قبل، همواره «خلیج فارس» بوده است. به تاكید وی اقدامات استكبار جهانی و متحدان عرب آن در جهت حذف نام خلیج فارس به این منجر خواهد شد كه این نام، پایاتر از قبل شود.

در ادامه گزارش خبرگزاری فرانسه تاكید شده كه "ایرانیان بر این باورند كه مدارك تاریخی نشان می‌دهند نام این مسیر آبی همواره خلیج فارس بوده و هویت این خلیج، بخشی از تمامیت ارضی ایران است. علاوه بر این تهران دائما از كشورها و نهادهایی كه این مسیر آبی را خلیج فارس نمی‌خوانند، انتقاد كرده است و در سال 2010 نیز به شركتهای هواپیمایی كه از اصطلاح خلیج ع ر ب ی در مانیتورهای پروازهای خود استفاده می‌كنند، هشدار داد كه از حریم هوایی ایران محروم می‌شوند. این اختلاف همچنین در اوایل سال 2010 به لغو مسابقات ورزشی همبستگی کشورهای اسلامی منجر شد".

این اقدام گوگل با اعتراض كاربران ایرانی اینترنت روبه‌رو شده و در فروم‌های محصولات آنلاین گوگل پست‌های متعددی از سوی كاربران معترض به این جریان ارسال شده است.
  • انعکاس آخرین اخبار و ارائه جدیدترین مقالات با محوریت ارتباطات و فناوری اطلاعات.