تبلیغات
مجله خبری تحلیلی پارس - حمله سایبری به صنعت نفت ایران ناکام ماند

شما عزیزان برای دیدن وبلاگ جدید من می توانید به این آدرس مراجعه نمائید : www.haghighatjoo.ir

حمله سایبری به صنعت نفت ایران ناکام ماند

نوشته شده توسط سردبیر پنجشنبه 1391/02/7 نظرات بازدید
روز دوشنبه، چهارم اردیبهشت ماه همزمان با مسدود شدن سایت های شرکت گاز پارس جنوبی و عملیات غیر صنعتی و معاونت توسعه منابع انسانی، خبری در رسانه های اجتماعی مبنی بر حمله سایبری به صنعت نفت جمهوری اسلامی ایران منتشر شد.


در همین راستا خبرگزاری مهر در پستی با همین موضوع، از جانب حمدالله محمدنژاد، معاون وزیر نفت این چنین نقل قول کرد که: اطلاعات محرمانه صنعت نفت لو نرفته است.

همچنین خبرگزاری فارس صبح امروز از جانب علیرضا نیکزاد، سخنگوی وزارت نفت اینچنین نقل قول کرد که: حمله دیروز ویروسی بود و اطلاعات صنعت نفت آسیب جدی ندید.

علاوه بر این، پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت هم با بیان اینکه اطلاعات اصلی وزارت نفت آسیبی ندیده است موضوع را اینچنین تشریح کرد:

این حمله به شكل ویروس بوده است كه موجب بروز مشكل برای دیسك سخت سیستم كاربران شده و موضوع بازآوری اطلاعات كاربران نیز در حال بررسی است و اینكه گفته شود هیچ بخشی از اطلاعات آسیب ندیده، درست نیست و صرفا اطلاعات بخشی از كاربران دچار صدمه شده است و از آنجایی که از همه اطلاعات اصلی و غیر اصلی وزارت نفت نسخه پشتیبان گرفته شده است،
وزارت نفت توان فنی و مهندسی قوی برای مقابله با حمله سایبری را دارد !

در ادامه مطلب متن گفتگوی حمدالله محمدنژاد، معاون وزیر نفت را با خبرگزاری مهر خواهید خواند ...


جزئیات حمله سایبری: اطلاعات محرمانه صنعت نفت لو نرفته است

معاون وزیر نفت با تشریح جزئیات بیشتری از حمله سایبری به شبکه مخابرات و اینترنت وزارت نفت افشای هر گونه اطلاعات محرمانه و طبقه‌بندی شده صنعت نفت در جریان این حمله را تکذیب کرد و گفت: هم اکنون تمامی فعالیت‌های اجرایی و عملیاتی صنعت نفت به طور طبیعی در حال انجام است.


حمدالله محمدنژاد درباره آخرین وضعیت بازسازی شبکه مخابراتی و اینترنتی مجموعه وزارت نفت پس از حمله سایبری، گفت: این حمله از مجرای تعدادی از سرورهای اصلی شرکت ملی نفت ایران و توسط یک "بد افزار" انجام شده است.

معاون وزیر نفت در امور مهندسی و ساخت داخل با اعلام اینکه پس از این حمله سایبری، تیم امنیتی سایبری در سطح صنعت نفت تشکیل شد، تصریح کرد: در حال حاضر با گذشت سه روز از این حمله با فعالیت کارشناسان فنآوری و اطلاعات صنعت نفت این هجوم رایانه‌ای به طور کامل مهار و کنترل شده است.
 
جانشین وزیر نفت در حوزه پدافند غیرعامل با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی با اقدامات امنیتی انجام شده از ورود این بد افزار به سایر رایانه های مجموعه وزارت نفت جلوگیری شده است، اظهار داشت: با وجود این حمله شدید به دلیل ساختار امنیتی مطلوب ایجاد شده در فضای سایبر و اینترنت صنعت نفت، امکان دستیابی به هیچ یک از داده‌ها و اطلاعات وزارت نفت فراهم نشده است.
 
این مقام مسئول با بیان اینکه در شرایط فعلی فعالیت عملیاتی و اجرایی صنعت نفت به ویژه در مناطق عملیاتی به طور طبیعی در حال انجام است، بیان کرد: هم اکنون هیچ گونه وقفه‌ای در فعالیت‌های اجرایی مجموعه صنعت نفت وجود ندارد.
 
محمدنژاد در پاسخ به این سوال که گفته می شود حمله کنندگان موفق به دستیابی برخی از اطلاعات و داده‌های محرمانه صنعت نفت همچون مشتریان خارجی نفت ایران شده اند، تاکید کرد: این ادعا را به شدت تکذیب می کنم.
 
معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه در این حمله سایبری هیچ یک از اطلاعات محرمانه و طبقه بندی شده صنعت نفت فاش نشده است، تبیین کرد: همچنین میزان خسارت به وجود آمده بسیار ناچیز است.
 
جانشین وزیر نفت در حوزه پدافند غیرعامل همچنین در پاسخ به سوال دیگر که عامل حمله سایبری به شبکه مخابرات و اینترنتی وزارت نفت داخلی و یا خارجی بوده است؟ توضیح داد: این موضوع در حال بررسی است و به زودی نتایج بررسی‌ها اعلام خواهد شد.
 
وی بار دیگر تاکید کرد: با وجود حمله سایبری هم اکنون تمامی فعالیت‌های اجرایی و عملیاتی صنعت نفت به طور طبیعی در حال انجام است و مشکلی وجود ندارد.
 
علیرضا نیکزاد رهبر سخنگوی وزارت نفت روز گذشته با تاکید بر ضریب بالای امنیت شبکه در این وزارتخانه، از راه اندازی بخش عمده ای از سیستم های رایانه ای وزارت نفت خبر داده و اعلام کرده بود: هم اکنون سیستم اتوماسیون اداری وزارت نفت راه اندازی شده است.
 
این مقام مسئول در خصوص حمله سایبری به شبکه مخابرات و اینترنت وزارت نفت تاکید کرده بود: به دلیل جداسازی سرورهای عمومی از سرورهای اصلی، آسیبی به اطلاعات اساسی وزارت نفت وارد نشده است.
 
وی با تاکید بر اینکه از همه اطلاعات اصلی و غیر اصلی وزارت نفت نسخه پشتیبان گرفته شده است، بیان کرده بود: وزارت نفت توان فنی و مهندسی قوی برای مقابله با حمله سایبری را دارد.
 
به گفته نیکزاد این حمله به شکل ویروس بوده است که موجب بروز مشکل برای دیسک سخت سیستم کاربران شده و موضوع بازآوری اطلاعات کاربران نیز در حال بررسی است.


روز گذشته نشستی با حضور وزیر نفت، اعضای شورای ستاد پدافند غیر عامل، حراست و مدیران فناوری و اطلاعات صنعت نفت، ستاد ویژه مقابله با بحران سایبری در وزارت نفت برگزار شد.
  • انعکاس آخرین اخبار و ارائه جدیدترین مقالات با محوریت ارتباطات و فناوری اطلاعات.