تبلیغات
مجله خبری تحلیلی پارس - حمله ویروس وایپر به صنعت نفت ایران

شما عزیزان برای دیدن وبلاگ جدید من می توانید به این آدرس مراجعه نمائید : www.haghighatjoo.ir

حمله ویروس وایپر به صنعت نفت ایران

نوشته شده توسط سردبیر دوشنبه 1391/02/4 نظرات بازدید

روز یکشنبه گذشته یك حمله سایبری به سایت اینترنتی وزارت نفت و برخی شركت‌های تابعه آن انجام شد كه ظاهرا این اتفاق تنها مربوط به سایت‌های وزارت نفت نبوده و برخی از سایت‌های صنعتی را هم شامل شده است.گفته می‌شود این حمله سایبری كه از اسفند 90 دراین حوزه اتفاق افتاده و در روز گذشته به اوج خود رسیده ناشی از ورود ویروسی به نام "وایپر" است كه اطلاعات برخی از رایانه‌های این شركت‌ها را پاك كرده است.


با من در ادامه این مطلب همراه باشید ... .. .

یكی از مسئولان روابط عمومی وزارت نفت با تایید ایجاد مشكل فنی در رایانه‌های برخی از سازمان‌های تابعه ارائه اطلاعات دقیق در این زمینه را به آینده‌ای نزدیك موكول كرد.

در این زمینه یك كارشناس امنیت شبكه گفت: ممكن است این اتفاق به وسیله ویروس "وایپر" انجام شده است، البته با توجه به اینكه تعدادی از كامپیوترها و سرورها به یكباره دچار مشكل شده‌اند این احتمال كه یك حمله سازمان‌دهی شده سایبری نیز باشد وجود دارد.

او البته اظهار كرد كه تاكنون این موضوع قطعی نشده است و منتظریم تا نتیجه قطعی اعلام شود.

وی همچنین خبرداد: این‌ ویروس كه می‌تواند اطلاعات را بدون بازگشت در كامپیوترها پاك كند و سرورها را از كار بیاندازد،علاوه بر وزارت نفت در برخی از سایت‌های صنعتی دیگر نیز گزارش شده است.

این كارشناس امنیت شبكه در پاسخ به این سوال كه چرا با توجه به سابقه موضوع در سال گذشته، اقدام خاصی برای مقابله با چنین حمله‌هایی نشده است، گفت: با توجه به این كه سال گذشته اطلاعات كافی در این زمینه در دسترس نبود، نتیجه خاصی حاصل نشد ولی این احتمال وجود دارد كه فعالیت ویروس "وایپر" برنامه‌ریزی شده باشد چراكه به تدریج كار خود را شروع كرد تا زمانی كه تعداد زیادی از كامپیوترها و سرورها را آلوده كند و یكباره كلیه آنها را از كار بیندازد.

به گفته وی تاكنون هیچ كدام از آنتی‌ویروس‌های خارجی و سازمان‌ها رصدكننده امنیت اینترنت گزارشی در این خصوص منتشر نكرده‌اند. ضمن این كه شبكه انرژی نفت ایران (شانا) نیز دیروز با همین مشكل مواجه بوده است.

وی با اعلام این‌كه اگر وضعیت پیش آمده به دلیل ویروس باشد راه مقابله و مسدود كردن آن وجود دارد، گفت: اگر حمله سایبری باشد به دلیل گستردگی آن به دلیل آن‌كه هدف‌های بزرگتری مدنظر دارد، كار كمی سخت می‌شود.

گفته می‌شود پلیس فتا نیز برای بررسی بیشتر این موضوع وارد عملیات شده است.

  • انعکاس آخرین اخبار و ارائه جدیدترین مقالات با محوریت ارتباطات و فناوری اطلاعات.