تبلیغات
مجله خبری تحلیلی پارس - ربات های انسانی یا انسان های رباتی

شما عزیزان برای دیدن وبلاگ جدید من می توانید به این آدرس مراجعه نمائید : www.haghighatjoo.ir

ربات های انسانی یا انسان های رباتی

نوشته شده توسط میثم اقبالی یکشنبه 1391/01/27 نظرات بازدید
در طی قرن ها انسان ها آموخته اند که چگونه برای زندگی طولانی تر و سالم تر باید با تغییرات جهان تطبیق پیدا کنند. برخی از این پیشرفت ها برای ادامه حیات ضروری به نظر می رسند، برخی هم به گونه ای بوده اند که باعث تخصصی شدن و ماندگاری بیشتر بدن انسان شده اند. از دیرباز برخی هم به دنبال راه هایی برای تولید ارگانهایی با قدرت، سرعت و کیفیت بیشتر برای دست یابی به ناممکن ها بوده اند.بیونیك ( تكنولوژی از جانداران الهام می گیرد )
کیبرگ ( انسان های ربات نما )

بیونیک علم سیستم هایی است که شالوده ى آنها سیستم هاى زنده هستند. در این مقالعه ما به بررسی مفهومی و معرفی تکنولوژی بیونیک می پردازیم.

پس با من در ادامه مطلب همراه باشید ...


واژه ى بیونیک و نزدیکى آن به بیولوژى در ذهن ما این فکر را ایجاد مى کند که این علم در ارتباط با موجودات زنده است.

به عبارتى مى توان کفت: بیونیک هنر به کارگیری دانش سیستم های زنده در حل مسائل فنى است. یکى از بهترین طرح هاى شناخته شده از علم بیونیک اثر لئوناردو داوینچى نقاش معروف بود که ماشین پرنده را براساس ساختمان بدن خفاش طراحی کرد و استدلالش این بود که خفاش داراى بال کاملا پوشیده اى است که هوا را از خود عبور نمى دهد، بال خفاش را پوستى پرده مانند یوشانده است که آن را تقویت مى کند. حدود ۳۰۰ سال بعد از طرح داوینچى، ماشین پرنده توسط کلمنت آدر با الهام از خفاش ساخته شد و در سال ۱۸۹۰ تا ارتفاع ۱۵ مترى پروازکرد.

تقلید از طبیعت مزایاى بسیارى دارد. فرض کنیم هر جاندارکنونى محصول چندین میلیون سال تکامل است. در این فاصله ى زمانى طبیعت هرچه را که با هدف ویژه اش سازگارى نداشته از بین برده است که از این تجربه ى ارزشمند مى توانیم با مطالعه ى فرآیند تکامل، مکانیسم هاى جدید فناورى را از روى موجودات زنده نسخه بردارى کنیم.

حالا بیایم مفهوم جدیدی از این علم را برسی نمایم علمی برای تولید ارگانهایی الکترونیکی در بدن انسان ، تا دست یابی به به قدرت، سرعت و کیفیت بیشتر در زندگیمان.


دید بیونیک

cy1_narenji_ir.jpg


تا به حال آرزو کرده اید که توانایی دید در شب را داشتید؟ یا دارای قدرت بینایی بی نقص و چند برابری بودید؟ خب، چشم بیونیک قادر خواهد بود که این امکان را به شما هدیه کند. امروزه این تکنولوژی می تواند قدرت بینایی را به افراد نابینا بازگرداند، اما تحقیقات سازگاری دید، در حال نزدیک شدن به هدف خود برای دید در شب کامل و توانایی دید دوردست ها است. چشم بیونیک به شما قابلیت دیدی فراتر از استعداد انسانهای عادی را خواهد بخشید.

 

گوش بیونیک

ear_narenji_ir.jpg


تمامی گوش های الکترونیک امروزی شامل یک بخش کاشتنی (implant)، نرم افزار، پردازنده و یک بخش پوشیدنی برای قسمت خارجی گوش هستند. این سیستم به شما اجازه می دهد که دنیا را بسیار بهتر بشنوید و قدرت شنوایی بسیار بهتر از هر انسانی در دنیا را داشته باشید. این ابزار ها امروزه برای بهبود قدرت افراد ناشنوا و کم شنوا به کار می روند، اما مطمئنا این قابلیت را هم دارند تا توانایی گوش های سالم را هم چند برابر کنند.


سایبرنتیک

cy7_narenji_ir.jpg


نظرتان درباره یک ماشین که بتواند از ذهن تان دستور بگیرد و کارها را حتی سریعتر از جسم تان انجام دهد چیست؟ با دیدن یک میمون که راه رفتن رباتی را بر روی تردمیل از هزاران کیلومتر دورتر کنترل می کند چه احساسی خواهید داشت؟ اولی که چندی پیش به انجام رسید و برای دیدن دومی هم نیاز نیست که زیاد منتظر بمانیم. محققین سایبرنتیک امروزه شعار کاری خود را اینگونه بیان می کنند:"اگر بتوانید خوابش را ببینید، می توانید انجامش دهید." به نظر می رسد که این دوستان مراکز تحقیقاتی را با دیزنی لند اشتباه گرفته اند!

 

ایمپلنت های اعصاب

cy9_narenji_ir.jpg


Neurotechnology یک حوزه تحقیقاتی جدید است که با کاشتن برخی ابزار ها در مغز، به شما این امکان را می دهد که با تفکر و قدرت ذهن دستگاه های اطرافتان را کنترل کنید. به گونه ای که یک فرد فلج کامل تنها با یک تراشه کوچک می تواند دستگاهی به بزرگی یک را اتاق تحت فرمان خویش درآورد. بسته به دستگاهی که کنترل می کنید، سوپرمن باید شاگردتان شود.

  

ذهن خوانی

mindreading2_narenji_ir.jpg


شما هم جزو آن افرادی هستید که همیشه می خواستید بدانید که بقیه چه فکر می کنند، یا اگر دروغ می گویند بتوانید دست آنها را رو کنید؟ خب، حالا این توانایی را دارید، یا حداقل اگر یکی از دانشمندانی باشید که بر روی اسکنر عصبی کار می کنند، این امکان برایتان فراهم است. دانشمندان کار خوانش سه بعدی خاطرات انسان را با اندازه گیری فعالیت های عصبی شروع کرده اند. تنها باید منتظر گذشت زمان باشید تا بتوانید این دستگاه را در قد و اندازه تجاری هم بیابید.

 

Teleporting

cy12_narenji_ir.jpg

"اسکاتی من رو با نور بفرست" جملاتی مانند این تنها مخصوص فیلمهای علمی تخیلی از قبیل جنگ ستارگان نیستند، بلکه ایده اولیه جابجایی اجسام و افراد به طور آنی از محلی به محل دیگر هم هستند. شما می توانید در چشم به هم زدنی به هر زمان و مکانی سفر کنید. بسیاری از دانشمندان هم اکنون در حال تحقیق و مطالعه درباره امکان عملی جابجایی اتم ها هستند (که تا حدی هم به آن دست یافته اند). مطمئنا در آینده نزدیک نمی توانید خودتان را جابجا کنید، اما برای جابجای اشیاء و حیوانات انتظار زیادی لازم نیست.


C-Leg

cy2_narenji_ir.jpg


سی-لگ یک پای مصنوعی متعلق به ارتش است که توسط یک سیستم هوشمند، گام برداشتن کاربرش را 50 بار در ثانیه سنجش و کنترل می کند و به فرد توانایی راه رفتن تقریبا عادی را می دهد. این پا که یکی از پیشرفته ترین اندام مصنوعی دنیا است، فعلا فقط برای استفاده سربازان معلول ارتش آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد. این پای تیتانیومی قدرت و دوامی بیش از پای سالم هر انسانی را دارد. البته اگر عضو ارتش آمریکا نباشید باید مبلغی حدود 30 تا 40 هزار دلار را برای به دست آوردن آن پرداخت کنید.

 

اسکلت خارجی XOS

cy3_narenji_ir.jpg

اگر فیلم مرد آهنین را دیده باشید، احتمالا با خودتان گفته اید که: "کجا می شود یکی از اینها را پیدا کرد؟" اگر بر درخواست تان اصرار دارید، سری به شرکت ریتون بزنید. اسکلت خارجی XOS را می توانید همانند یک کت بپوشید و بعد از آن وزنه های 90 کیلویی را به راحتی جابجا کنید! یا اینکه بدون هیچ زحمتی با یک دست 500 شنا بروید. اگر فقط از امکان پرواز و حمل اسلحه های عجیب و غریب چشم پوشی کنید، حالا شما هم یک مرد آهنین هستنید.


  • انعکاس آخرین اخبار و ارائه جدیدترین مقالات با محوریت ارتباطات و فناوری اطلاعات.