تبلیغات
مجله خبری تحلیلی پارس - معرفی نرم افزار Notepad++ 6

شما عزیزان برای دیدن وبلاگ جدید من می توانید به این آدرس مراجعه نمائید : www.haghighatjoo.ir

معرفی نرم افزار Notepad++ 6

نوشته شده توسط سردبیر پنجشنبه 1391/01/24 نظرات بازدید

برنامه متن باز و رایگان ++Notepad را می توان به عنوان یکی از بهترین نرم افزار ویرایش سورس کد و کدهای برنامه نویسی در سیستم عامل ویندوز دانست.به تازگی توسعه دهندگان این نرم افزار نسخه جدیدی از این برنامه را با قابلیت های جدید عرضه کرده اند که در این مطلب با این نسخه و امکانات جدید آن آشنا می شویم.

با من در ادامه این مطلب همراه باشید ... .. .


برنامه ++Notepad چگونه ساخته شده است ؟
جالب است بدانید این برنامه بر پایه زبان برنامه نویسی ++C توسعه می یابد و شاید یکی از مهمترین دلایل نام گذاری آن نیز به این صورت زبان برنامه نویسی آن باشد. البته این برنامه بسیاری از قابلیت های جذاب خود را از افزونه دیگری با نام Scintilla که آن هم به صورت متن باز ارائه می‌شود بدست آورده است و می‌توان دلیل موفقیت این برنامه را در استفاده از این افزونه برای ساختار بندی کدهای قابل ویرایش در این برنامه و البته استفاده اصولی از API های کتابخانه کامل Win32 دانست. با استفاده از این برنامه به راحتی می توانید کدهای نوشته شده به زبان PHP ، HTML5 ، CSS3  ، ASP ، C# / C++ ، Perl و غیره با ساختاری منظم ببینید و شروع به ویرایش این کدها بکنید.

 

امکانات و بروزرسانی های انجام شده در نسخه Notepad++ 6
اما اگر قبلاً از استفاده کنندگان این برنامه ویرایش سورس کد بوده اید و می خواهید بدانید که با دانلود و بروزرسانی این نرم افزار چه امکاناتی به آن اضافه می شود ، بهتر است لیست زیر را که ترجمه‌ای است از سایت رسمی این نرم افزار را بخوانید.

  1. ارتقاء حالت نمایش و ساختار بندی کدهای زبان Perl
  2. اضافه شدن قسمت Document Map برای نمایش نمای کلی از سندی که در حال ویرایش آن هستید.
  3. افزایش سرعت و کیفیت برنامه در باز کردن فایل های حجیم که شامل هزاران خط سورس کد هستند.

دقیقاً بعد از ۹ روز از انتشار نسخه ۶ از این برنامه ویرایشگر در دیروز نسخه ۶.۱ این نرم افزار نیز توسط توسعه دهندگان آن انتشار یافت که در این نسخه حدید نیز تغییرات و بروزرسانی زیر انجام شده است.

  1. رفع اشکال از ابزارهای جستجو / جایگزینی در هنگامی که Document Map باز است.
  2. رفع اشکال از کار با ساختار User Defined در هنگامی که Document Map باز است.
  3. رفع اشکال نمایش بعضی از کدهای Unicode مانند حروف الفبای زبان چینی در هنگامی که Document Map باز است.
  4. رفع خطای بوجود آمده در هنگام کلیک بر روی عنوان Document Map در هنگام نمایش این بخش در برنامه
  5. همانند نسخه های قبلی بدون انتخاب یک خط می توانید آن خط را comment / uncomment کنید تا از دید کامپایل گر برنامه شما مخفی بماند.

همانطور که می بینید دلیل اصلی انتشار نسخه جدید و یا همان ۶ از این برنامه اضافه شده بخش جدیدی است با نام Document Map که از منوی View این نرم افزار قابل نمایش و یا مخفی کردن است. در تصویر زیر می‌توانید چگونگی استفاده از این قسمت را برای مرور در قسمت های مختلف سورس کد طولانی مشاهده کنید.توجه داشته باشید که با نصب نسخه جدید به صورت خوکار پنج افزونه Spell Checker ، NppFTP ، NppExport ، Plugin Manager و Converter نیز به صورت پیش فرض بر روی این نرم افزار در سیستم شما نصب می شوند تا شما بتوانید از توانایی این برنامه به صورت کامل استفاده کنید.

 

دانلود برنامه ویرایشگر کد Notepad++ 6.1

حجم فایل : ۵.۵ مگابایت

لینک دانلود : Notepad++ 6.1

این برنامه به صورت کامل با تمامی نسخه های ویندوز سازگاری دارد.

  • انعکاس آخرین اخبار و ارائه جدیدترین مقالات با محوریت ارتباطات و فناوری اطلاعات.