تبلیغات
مجله خبری تحلیلی پارس - Wirbel، یک زبان برنامه نویسی جدید

شما عزیزان برای دیدن وبلاگ جدید من می توانید به این آدرس مراجعه نمائید : www.haghighatjoo.ir

Wirbel، یک زبان برنامه نویسی جدید

نوشته شده توسط میثم اقبالی یکشنبه 1390/12/28 نظرات بازدید

کدام زبان برنامه‌نویسی را انتخاب کنم؟ از کدام نوع دیتابیس استفاده کنم؟ این‌ها سؤالات قدیمی و تاحدودی کلیشه‌ای هستند. با این حال خواندن یک  مقاله جالب در اینترنت باعث شد، طرح مجدد این موضوع همیشگی را خالی از فایده ندانم. اصولاً هر از گاهی باید این پرسش را مجدداً در کلیه سطوح مهندسی نرم‌افزار، چه در صنعت، چه در رسانه‌ها و چه در دانشگاه‌ها مطرح کرد و دلیل آن هم، بسیار ساده است. زبان‌های برنامه‌نویسی نیز مانند زبان‌های گویشی انسان‌ها پویا هستند و مرتباً متحول می‌شوند. در این راستا برخی خود را با نیازهای روز تطابق داده و برخی نیز از این تحولات جا می‌مانند.به همین دلیل لازم است هر چند وقت یک‌بار این پرسش را مطرح کرده و جدیدترین پاسخ‌ها را به نقد بگذاریم. برای این‌که بحث از حالت نظری خارج شود و حالت کاربردی پیدا کند، اجازه می‌خواهم نظرم را در این مورد به اختصار بیان کنم .


پس با من در ادامه این مطلب همراه باشید ...

وقتی می‌خواهیم زبان برنامه‌نویسی را برای پروژه‌ای انتخاب کنیم فاکتورهایی که باید در نظر بگیریم زیاد است، اما به طور کلی سهولت پیاده‌سازی‌، سرعت، اطمینان‌پذیری و امنیت از فاکتورهای مهم برای انتخاب زبان برنامه‌نویسی هستند. پایتون و سی‌شارپ از زبان‌های مدعی د راین زمینه هستند، اما زبان‌های دیگری نیز به‌وجود آمده‌اند که همین ادعا را مطرح می‌کنند. یكی از این زبان‌هاWirBel  است. زبانی که Syntax شبیه پایتون دارد، اما دارای کامپایلر درونی بوده و کدها را در سطح Native کامپایل می‌كند.

زبانی که سرعت بسیار بالایی در اجرا داشته و موقع اجرا به توابع کتابخانه‌ای و محیط RunTime هم نیازی ندارد. این زبان بسیار جدید است و سرعت بسیار بالای آن و عدم نیاز به محیط RunTime و توابع کتابخانه‌ای در اجرا، آن را از بقیه زبان‌های جدید متمایز ساخته است. دیگر نیازی نیست که موقع انتشار، کد توابع مربوط به آن برنامه هم کامپایل و توزیع شوند‌. همه چیز در یک بسته ارائه می‌شود.

زمانی که می‌خواهیم زبان برنامه‌نویسی را برای پروژه خود انتخاب کنیم باید دارای قابلیت‌های برنامه‌نویسی‌نوین و قدرتمند باشد. یکی از این قابلیت‌ها Method Overloading است. به عنوان مثال، تصور کنید که می‌خواهیم برنامه‌ای بنویسیم که برای چند کار مورد استفاده قرار‌ گیرد و با استفاده از تنها یك  متد این کار امکان‌پذیر باشد.


کافی است که مقدار ورودی متد را از نوع Object قرار دهیم و نگران مقدار شیء مورد نظر نباشیم، زیرا متد مربوط خود به صورت هوشمند و با استفاده از مقدار داده شده در شیء کار مورد نظر را انجام می‌دهد. این قابلیت در بیشتر زبان‌های قدرتمند مانند جاوا ،++ C و سی‌شارپ  وجود دارد و به کاربر اجازه می‌دهد با یک متد و تنها یک نام برای آن متد و با استفاده از مقداری که متد به عنوان ورودی می‌گیرد وظیفه خود را انجام دهد. این قابلیت همان برنامه‌نویسی به صورت Type Static است، با این تفاوت که برنامه زمان صدا‌زدن متد تایپ ورودی را نیز بررسی می‌کند و با توجه به ورودی مربوط انجام وظیفه می‌کند‌. نكته قابل توجه این که این کار در زمان کامپایل انجام می‌پذیرد و از قابلیت‌های برجسته برنامه نویسی شیء‌گرا است. یکی از مزایای WirBel  قابلیت  Function overloading است که در زبان پایتون وجود نداشت. همچنین برنامه‌نویسان در برنامه با باگ‌های کمتری موقع اجرا بر‌خواهند خورد، زیرا زبان WirBel خود مشکلات برنامه را شناسایی كرده و به برنامه‌نویسان در حالت دیباگ اطلاع‌رسانی می‌کند.


این زبان از DataType های C برای اعداد و مقادیر Boolean استفاده می‌کند و این ویژگی می‌تواند به صرفه‌جویی در حافظه به ما کمک کند. همچنین این زبان از نظر سورس کد و باینری با زبان سی‌شارپ همگون است، به صورتی که مثلاً می‌توان توابع کتابخانه را در WirBel نوشت و در زبان‌هایی مانند سی و سی‌شارپ از آن استفاده کرد.

به دلیل اینکه WirBel هنوز در حالت توسعه است، هنوز نسخه تحت ویندوز آن قابل استفاده نیست، اما در اوبونتو و مك می‌توان از آن استفاده کرد. در واقع زبان WirBel شباهت‌های زیادی به پایتون دارد و یادگیری و استفاده از آن برای برنامه‌نویسانی که قبلاً از پایتون استفاده کرده‌اند، ساده است. البته برای کاربرانی که با پایتون کار می‌کنند، زبان WirBel مزایای قابل رقابتی دارد که از آن جمله می‌توان به داشتن نوع داده یا DataType  ویژه‌ای به‌نام Enbueration اشاره كرد. با استفاده از این نوع داده می‌توان مقادیری را به صورت خودکار و به صورت محلی معرفی و از آن استفاده کرد.

- برای این‌که با این زبان بیشتر آشنا شوید، بد نیست مثالی اجرایی را ببینیم. در كد بالای صفحه نحوه معرفی و استفاده از Variable و حلقه For نشان داده شده است. برای اجرای این برنامه باید مطابق دستور زیر عمل کرد‌:

Maisamx2003@yahoo> wirbel ShabakehDemo.w


اگر چه زبان WirBel بسیار پر سرعت و ساده است، اما مشکلاتی نیز دارد که گفته می‌شود در نسخه‌های بعدی این نرم‌‌افزار برطرف‌خواهد شد. از جمله این اشکالات می‌توان به عدم پشتیبانی از Self Inspection، عدم توانایی در تغییر در کد موقع اجرا در حالت Runtime و معطلی چند ثانیه‌ای برای کامپایل در نخستین استفاده از برنامه نام برد. با این حال، هیچ‌یک از این محدودیت‌ها باعث نخواهد شد که از این زبان برنامه‌نویسی استفاده نکنیم؛ WirBel با زبان‌های دیگر بسیار متفاوت است و تا خودتان یک برنامه با آن ننوشته و کامپایل نکنید، به این تفاوت پی نمی‌برید. اگر چه ممکن است موقع کامپایل برنامه هم به اشکالاتی برخورد کنید، اما با نصب برنامه‌های جانبی WirBel این مشکلات نیز حل خواهد شد.

  • انعکاس آخرین اخبار و ارائه جدیدترین مقالات با محوریت ارتباطات و فناوری اطلاعات.