تبلیغات
مجله خبری تحلیلی پارس - هیاهو بر سر حقه کوکی شرکت گوگل!

شما عزیزان برای دیدن وبلاگ جدید من می توانید به این آدرس مراجعه نمائید : www.haghighatjoo.ir

هیاهو بر سر حقه کوکی شرکت گوگل!

نوشته شده توسط میثم اقبالی دوشنبه 1390/12/1 نظرات بازدید
ظاهراً شرکت گوگل با دور زدن تنظیمات امنیتی مرورگر سافاری شرکت اپل، توانسته تبلیغات نمایش داده شده در صفحات این مرورگر را در دستگاه های آیفون، آیپاد و آیپد به نفع خود جهت دهی نماید. گوگل با استفاده از یک حفره امنیتی موجود در مرورگر سافاری، یک سری کوکی جهت ردیابی فعالیت های وب گردی کاربران نصب می نماید.کوکی ها (Cookies) فایل های کوچکی هستند که وب سایت ها جهت شناسایی کاربران در مراجعه مجدد، بر روی حافظه کامپیوتر آنها نصب مینمایند. گوگل با نصب این کوکی توانسته، در کنار تبلیغات نمایش داده شده در صفحات، یک لینک به شبکه اجتماعی گوگل پلاس و یک دکمه 1+ اضافه کند.

البته گوگل تنها شرکتی نیست که از این حرفه امنیتی برای نصب کوکی های خودش استفاده کرده است و شرکت های تبلیغاتی دیگر هم از این روش برای نمایش تبلیغ هایشان استفاده کرده اند. 


در ادامه مطلب با من همراه باشید ...


شرکت گوگل اعلام نموده است که این شرکت هیچ عمل خلافی مرتکب نشده، بلکه با استفاده از یک قابلیت شناخته شده مرورگر سافاری، امکان رای دادن را برای کاربرانی که به شبکه گوگل sign in نموده اند، فراهم آورده است. اما با توجه به اینکه نصب سایر کوکی ها بر روی سیستم کاربران ضرورتی نداشته است، شرکت گوگل این کوکی ها را از سیستم های کاربران پاک خواهد نمود.

google-cookie_narenji.jpg


Rachel Whetstone، معاون ارتباطات و سیاست عمومی شرکت گوگل در اظهار نظری بیان نمود: "ما انتظار نداشتیم چنین اتفاقی بیافتد. حساسیت ایجاد شده بر روی این موضوع مهم است. اما این کوکی ها هیچ گونه اطلاعات شخصی کاربران را جمع آوری نمیکنند"

این مسائل هیاهوی فراوانی را در چند روز اخیر در رسانه های اروپایی و آمریکایی بوجود آورده است. گروه دیده بان حقوق مصرف کنندگان نیز از سازمان تجارت فدرال آمریکا درخواست بررسی این موضوع را نموده است که آیا گوگل قوانین این سازمان را نقض نموده است یا خیر.


شرکت مایکروسافت هم خواسته در این میان، از آب گل آلود به نفع مرورگر خودش ماهی بگیرد. این شرکت اعلام نموده: "اگر این مسائل برای شما هشدار دهنده هستند، راه های دیگری برای شما وجود دارد. اینترنت اکسپلورر مرورگری است که به حریم خصوصی شما احترام میگذارد!"


باید منتظر بود و دید در چند روز آینده نتیجه این دعوا و تحقیقات به کجا ختم خواهد شد.

  • انعکاس آخرین اخبار و ارائه جدیدترین مقالات با محوریت ارتباطات و فناوری اطلاعات.