تبلیغات
مجله خبری تحلیلی پارس - ویژه : تحلیل و بررسی شبکه ملی اطلاعات

شما عزیزان برای دیدن وبلاگ جدید من می توانید به این آدرس مراجعه نمائید : www.haghighatjoo.ir

ویژه : تحلیل و بررسی شبکه ملی اطلاعات

نوشته شده توسط سردبیر شنبه 1390/10/10 نظرات بازدید
سلام به همه خوانندگان مجله پارس، امیدوارم خوش و سرحال باشید

تو این پست میخوایم به اتفاق پروژه شبکه ملی اطلاعات رو تشریح و یه بررسی کوچیک روی اون داشته باشیم.


هرچند پروژه اینترانت ملی برای اولین بار در سطح جامعه جهانی و به این گستردگی توسط دولت جمهوری اسلامی ایران مطرح شده است، اما ایران اولین تجربه در زمینه اعمال محدودیت در اینترنت بین المللی و ارائه خدمات داخلی کشور به جای آن نبوده است. هم اکنون در کشوری مانند چین و ایتالیا شاهد اعمال محدودیت هایی نظیر فیلترینگ گسترده در دنیای مجازی هستیم و همچنین در کشور هایی مانند هند و ترکیه شاهد استفاده از سرویس صندوق پست الکترونیکی یا ایمیل (E-Mail) بودیم، و آموزش از راه دور را در کشور هایی همچون سوئد، فنلاند و هلند را تجربه کردیم.

البته برای کاربرانی که از دیرباز شهروندان دنیای مجازی اینترنت بودند به نظر نمی آید شبکه ملی اطلاعات طعم جدیدی در زندگی آنلاین آنها بوجود آورد؛ چرا که تا پیش از این عملا چیزی جز چند وبسایت مورد تائید از سوی دولت قابل دسترسی برای عموم نبود! ...


از اونجایی که امروز همین موضوع رو در قالب یه مقاله کنفرانس دادم تصمیم گرفتم تا متن کامل به همراه اسلاید شو های مربوطه رو برای دانلود قرار بدم تا شاید مورد استفاده عزیزان علاقه مند قرار بگیره.

پس در ادامه همین مطلب همراه من باشید ... .. .


بهمن ماه سال 1384 هنگامی که عبدالمجید ریاضی (معاون وقت فناوری اطلاعات سازمان ارتباطات و فناوری اطلاعات) طرح اینترنت ملی را درحضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشریح کرد موفق شد بودجه ای یک ملیارد دلاری را برای پیاده سازی آن دریافت کند. هدف از این طرح پائین آوردن هزینه اینترنت در کشور تا سقف 90% بود.

پس از آن در سال 1389 رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور از تشکیل اتاق های فکر و هسته های اجرایی طرح اینترنت پاک یا اینترنت حلال خبر داد و در این باره چنین توضیح داد که این طرح در آینده مورد توجه جامعه بشری قرار خواهد گرفت بطوریکه به زودی این ایده در سطح جهانی فراگیر خواهد شد.

در برنامه پنجم توسعه کشور ماموریت های جدیدی به عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گذاشته و قرارشد با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات دسترسی کاربران اینترنت داخل کشور به این شبکه از طریق تکنولوژی اینترانت فراهم شود که در همین راستا پروژه دیگری با نام اپراتور سوم جهت فراهم نمودن بستر مناسب این امر کلید خورد.

بدین ترتیب پروژه شبکه ملی اطلاعات یا همان اینترانت ملی جهت ارائه سطح دسترسی شهروندان ایرانی به خدمات و سرویسهای داخل کشور با سرعت s/Mb_20 وارد فاز های اجرایی شد. ...


فهرست موضوعات بحث شده:

  1. تاریخچه اینترنت
  2. تاریخچه اینترنت در ایران
  3. تعاریف و اصطلاحات  فنی اینترنت و شبکه
  4. تشریح نحوه عملکرد شبکه جهانی اینترنت
  5. تشریح  شبکه ملی اطلاعات (اینترانت ملی)
  6. تحلیل و بررسی فنی شبکه ملی اطلاعات (اینترانت ملی)
  7. گذری بر قانون جرائم رایانه ای کشور
  8. بررسی وضعیت موجود و ترسیم خط مشی آینده ارتباطات مجازی در کشور
  9. منابع


دانلود متن کامل مقاله تحلیل و بررسی پروژه شبکه ملی اطلاعات؛
فرمت فایل: پی دی اف - حجم فایل : 738 کیلوبایت


دانلود اسلاید شو ارائه مقاله تحلیل و بررسی پروژه شبکه ملی اطلاعات؛
فرمت فایل: پی دی اف - حجم فایل : 1.21 مگابایتلطفا من رو از نظرات مفید خودتون بی بهره نذارید دوستان
موفق و پیروز باشید

  • انعکاس آخرین اخبار و ارائه جدیدترین مقالات با محوریت ارتباطات و فناوری اطلاعات.