تبلیغات
مجله خبری تحلیلی پارس - درباره مجله پارس

شما عزیزان برای دیدن وبلاگ جدید من می توانید به این آدرس مراجعه نمائید : www.haghighatjoo.ir

با سلام

بدین وسیله به اطلاع عموم شما عزیزان می رساند درگاه فوق با عنوان "مجله خبری تحلیلی پارس" و با آدرس اینترنتی www.ictportal.mihanblog.com به منظور انعکاس آخرین اخبار و ارائه جدیدترین مقالات با محوریت ارتباطات و فناوری اطلاعات راه اندازی و از فروردین ماه ۱۳۹۰ رسما شروع به سرویس دهی نموده است.پل های ارتباطی شما سروران گرامی با ما می تواند شامل هر یک از موارد زیر باشد :


>> صفحه رسمی مجله پارس در فیس بوک

دنبال کردن آخرین مطالب مندرج در وبسایت و به اشتراک گذاری تحلیلها و نظرات متخصصین فعال در این حوزه


>> خبرنامه جدیدترین مطالب بروز شده در وبسایت

دریافت چکیده ای از آخرین مطالب بروز شده در وبسایت توسط ایمیل و اطلاع از بروزرسانی های انجام شده


>> خروجی خبرخوان وبسایت

پیگیری آخرین محتوای بروزشده در وبسایت توسط تکنولوژی فید (Feed) یا آر اس اس (RSS)


پل ارتباطی شما عزیزان همچنین می تواند از طریق ایمیل به آدرس info [at] ictpars [dot] com و یا درج نظرات شما در قسمت "تماس با مدیریت وبسایت" میسر گردد ، لازم به ذکر است که برای هر کدام از مطالب درج شده در وبسایت به تفکیک جایگاهی برای انعکاس نظرات شما عزیزان با عنوان "نظرات شما" تدارک دیده شده است تا دیگران هم در نقطه نظرات شما سهیم باشند .همچنین سابقه فعالیت های انجام شده از بدو فعالیت تا کنون را میتوانید در وبلاگ های پیشین من از این آدرس و یا این آدرس مشاهده نمائید.برای تک تک شما عزیزان صمیمانه آرزوی سربلندی و شادکامی دارم.


موفق و سربلند باشید
مدیریت وبلاگ
چرا ICT Pars ؟

درواقع هدف از چنین نام گذاری برای “مجله پارس” که به عنوان مرجعی خبری تحلیلی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال سرویس است چیزی نبوده جز به نمایش گذاردن تاریخ ایران باستان و تمدنی که در شکل گیری تکنولوژی های ارتباطی و فناوری های اطلاعاتی روز نقشی موثر را ایفا نموده است.

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید هخامنشیان از چه تکنیک هایی برای بر قراری یک ارتباط موثر و مطمئن جهت ارسال اطلاعات مورد نظر خود به جای جای نقاط پهناور ایران بزرگ بهره می جستند ؟

احتمالا این موضوع نیز برای شما جالب توجه خواهد بود که امروزه چگونه علم “ارتباطات و فناوری اطلاعات” یا “(Information & Communication Technology (ICT” را به امروزه  بدین صورت توسعه یافته نظاره گر هستیم و اصولا سرمنشاء این دانش از کجا بوده است ؟

در ادامه به اتفاق شما عزیزان با بررسی تکنیک های ارتباطی در ایران باستان به این موضوع خواهیم پرداخت که جایگاه علم ارتباطات و فناوری اطلاعات در جهان امروز از کجا پایه ریزی شده و چرا پارسیان، پدر دانش ICT نوین شناخته می شوند ؟

ارتباطات تاریخی به قدمت آفرینش انسان دارد. انسانها همواره در بازه های زمانی مختلف شیوه ای منحصر به فرد را برای انتقال اطلاعات به یکدیگر مورد استفاده قرار می دادند. به واسطه همین ارتباطات بود که  بشر توانست دانسته های خود را به سایر هم نوعان خود به اشتراک بگذارد، بدین صورت  با مرور زمان انسانها دانسته های جدید کسب کردند و اطلاعات به یاری ترفند های گوناگون ارتباطی میان آنها جابجا شد. و در نهایت این شبکه اطلاعاتی ایجاد شده باعث شد تا دانشی در حال رشد پدید آید؛ دانشی پویا که به واسطه انتقالش میان افراد جامعه ماهیت کاربردی پیدا کرد. ما انسانها امروزه تمام دانسته های خود را مدیون همین شیوه های ارتباطی با یکدیگر هستیم.


همانگونه که اشاره شد ابزارآلات ارتباطی در هر بازه زمانی از حیات بشر ویژگی های متفاوت و منحصر به فرد خود را داشتند اما نکته ای که در آن با یکدیگر مشترک بودند خاصیت جابجایی اطلاعات بود، بنابراین اهمیت ارتباط از حیث ماهیت آن نبست بلکه از حیث قابلیت های نقل و انتقال اطلاعات است.

ترفند های ارتباطی در ابتدا توسط علامات و اشارات نفر به نفر ظهور کرد، سپس با پیدایش زبان بشر راهی برای ارتباطات کلامی یافت و شروع به صبحت کردن با یکدیگر نمود، بعد از آن نیاز به شدت نیاز به ذخیره اطلاعات پیدا کرد و نقاشی کردن را آموخت، حالا دیگر انسان قادر بود تا دانش های خود را به صورتی قابل درک برای هم نوعانش ارائه کند و آن را از فرسایش مرور زمان حفظ نماید. چندی نپائید که خط اختراع شد و کشیدن نقاشی بر در و دیوار قار ها جایش را به حکاکی های سنگی و لوح های آهنی داد. به همین ترتیب با مرور زمان و کسب دانش روز افزون بشر راههای جدیدی برای انتقال اطلاعات به سایر هم نوعانش کشف می کرد که از ویژگی های مشترک این ترفند های نوین سهولت و امنیت در انتقال اطلاعات بود.

در روزگاران خیلی دور اجداد ما پا را فراتر گذاشته و با استفاده از هوش سرشار خود تحولی بنیادین را در حوزه ارتباطات و مدیریت اطلاعات پدید آوردند؛ از این رو دوران پادشاهی هخامنشیان در ایران باستان تمدنی را پدید آورد که آغازگر حیات ارتباطی و جوامع اطلاعاتی نوین محسوب می شود.


پادشاهان هخامنشی شیوه های ارتباطی خاصی برای رسانیدن اخبار لازم به سایر مردم که از مهمترین اصول روابط عمومی کشور به شمار می روند دست به کارهای مهمی در دوران باستان زدند که در زیر به آنها اشاره می شود:

۱- کورش کبیر برای نخستین بار چارپاخانه هایی در سراسر ایران دایر کرد که در آنها همیشه اسب های تازه نفس حاضر بودند و به محض آنکه چارپا حامل پیام به آنجا می رسید، به تندی اسب خود را عوض می کرد و به حرکت ادامه می داد. بدین ترتیب امانت مورد نظر به سریع ترین طرز ممکن تا دور افتاده ترین نقاط ایران ارسال می شد.
(همانند سیستم پست امروزی)

۲- داریوش بزرگ شیوه ای ابتکاری را با استفاده از وسایل موجود در آن زمان برای فرستادن پیامهای کوتاه و فوری به وجود آورد. این پیامها به وسیله‌ی نشانه هایی که با ایجاد آتش در شب و دود در روز (و بعد ها با استفاده از آینه در روز) بر روی ارتفاعات داده می شد به سرعت منتقل می شد و به نقاط دور دست کشور می رسید.
(همانند سیستم مخابرات امروزی)

۳-      داریوش بزرگ همچنین با وجود نبود چاپ و کاغذ و سایر وسایل پخش هشدار در آن روز مطالب مورد نظر خود را به گونه‌ی  بخش نامه مانند، به اطلاع کلی نواحی تابع ایران می رساند و برای این منظور از لوح‌های فلزی که با خط میخی بر روی آنها نوشته می شد استفاده می کرد. به عنوان نمونه، پس از اقداماتی که در سه سال اول فرمانروایی خود برای فرو نشاندن شورشهای ناشی از حکومت گئوماتا و برقراری حق و دادگری به عمل آورد فرمان داد شرح کاملی درباره این اقدامات در لوحهای فلزی نوشته و به همه ی نواحی ایران بفرستند تا تمام افراد کشور از آن آگاه شوند و حسن تفاهم و همکاری لازم در آنها به وجود آید. (همانند فعالیت نشریات امروزی)

۴- وسیله دیگری که داریوش بزرگ برای این منظور به کار برد، کتیبه‌ی بیستون است. او فرمان داد بر صخره های بلند کوه بیستون که چشمه های دامنه های آن محل اطراق کاروانیان ملت های بزرگ آن زمان چون «آشوری ها»، «بابلی ها» و … بود کتیبه مفصلی از شرح فتوحات و سرکوبی شورشیان و نظم و نسخ جدیدی را که پدید آورده بود را به سه زبان معروف آن عصر یعنی «پارسی قدیمی» و «ایلامی» و «بابلی» بنویسند و نسخه هایی از آن را نیز به زبان های مختلف به کلیه کشورهای تابع ایران ارسال کنند؛ تا مطالب آن در سراسر نقاط ایران بزرگ پخش شود.
-در واقع این کتیبه مانند یک روزنامه دیواریست که وسایل ارتباطی امروز از قبیل تلویزیون و رادیو و .. جای آن را پرکرده اند.


سخن پایانی :

ارتباطات از زمان قدیم ودرمیان ملتها به صورت گوناگون برقراربوده است که می توانست به صورت شفاهی وکتبی ، رسالت خود را مبنی برآگاهی واطلاع رسانی به مناطق مختلف ایفا نماید. ایران هم مانند سایرمناطق جهان به دلیل وسعت ولازمه برقراری ارتباطات با مناطق گسترده خود درصدد راهی برای برقراری هرچه بهتر اطلاع رسانی بود؛ از این رو دولت هخامنشیان ارتباطات را گسترش داد و نظم و انضباطی استوار را برقرار نمود به طوری که مورخان تمدن ایران باستان را بنیان گذار شیوه های ارتباطی عصر حاظر عنوان نموده اند.

دولت هخامنشیان برای اداره کشور از چنان نظم و انضباطی استفاده می نمود که بنا به گفته هگل فیلسوف نامی آلمان، اول دولتی که وارد مرحله تاریخی واقعی شد دولت هخامنشی بود و استقلال و آزادی و تمدن نوین از ایران آغاز گشته است.


منابع :

۱- پژمان،ح،تاریخ پست وتلگراف وتلفن،چاپخانه علی اکبر علمی،بی جا ،۱۳۶۷،ص۵۰

۲- همان ماخذ،ص۸-۵۱؛هرودت ،تواریخ ،وحید مازندرانی، چاپ دوم ،افراسیاب ،تهران ،۱۳۸۰،ص۳۱۲

۳- تاریخ پست وتلگراف،ص۹-۵۸،خانبابایی ،ولی ،پست وتلگراف،موسسه کتاب همراه ،تهران،۱۳۷۶،ص۵۰

۴- تاریخ پست وتلگراف،ص۶۲؛شهبازی ،شاپور،جهانداری داریوش بزرگ،دانشگاه پهلوی،چاپخانه بهمن،تهران، ۱۱۳۵۰،ص۱۰۵

۵- مزینانی،محمد کاظم،داریوش هخامنشی،مدرسه، تهران ،۱۳۸۲ص۶-۳۵،پیرنیا، حسن،ایران باستانیوداستانهای قدیم،دنیای کتاب،تهران،۱۳۶۲،ص۱۱-۱۱۰

۶- هوار، کلمان،ایران وتمدن ایرانی، حسن انوشه، امیرکبیر، تهران ،۱۳۶۳،ص۷۲

۷- به قلم دانشوران غربی،پژوهشهای هخامنشی، شاپورشهبازی، موسسه تحقیقات هخامنشی، تهران ،۱۳۵۴،ص۳۰

۸- خدادیان ،اردشیر، هخامنشیها ،چاپ دوم، به دید، تهران،۱۳۸۱،ص۱۲۲

۹- تاریخ پست وتلگراف،ص۵۴

۱۰- همان ماخذ،ص۱۳-۱۲

۱۱- تاریخ هرودت،ص۱۲-۳۱۱-۳۲۴؛گیرشمن، رومن،ایران از آغاز تا اسلام، محمد معین، چاپ پنجم، انتشارات علمی فرهنگی وابسته به وزارت علوم وآموزش عالی، تهران ،۱۳۶۴،ص۱۵۸

۱۲- توین بی، آرنولد، برسی تاریخ تمدن، محمد حسین آریا، انتشارات امیرکبیر، تهران ،۱۳۷۶،ص ۵-۳۶۴؛تاریخ تمدن اسلام ،ص۱۸۵

۱۳- بختیاری پژمان ، تاریخ پست وتلگراف وتلفن ، چاپخانه علی اکبرعلمی ، تهران ۱۳۶۷

۱۴- به قلم دانشوران غربی ، پژوهشهای هخامنشی ، ترجمه شاپورشهبازی ، موسسه تحقیقات هخامنشی ، تهران ۱۳۵۴

۱۵- پیرنیا حسن ، ایران باستانی وداستانهای قدیم ، دنیای کتاب ، تهران ۱۳۶۲

۱۶- توین بی آرنولد، بررسی تاریخ تمدن ، محمدحسین آریا، انتشارات امیرکبیر، تهران ۱۳۷۶

۱۷- خانبابایی ولی ، پست وتلگراف ، موسسه کتاب همراه ، تهران ۱۳۷۶خدادیان اردشیر، هخامنشیها ، چاپ دوم ، به دید ، تهران ۱۳۸۱

۱۸- شهبازی شاپور، جهانداری داریوش بزرگ ، دانشگاه پهلوی چاپخانه بهمن ، تهران ۱۳۵۰

۱۹- طقوش محمد سهیل ، دولت امویان ، حجت اله جودکی، پژوهشکده حوزه ودانشگاه ، قم ۱۳۸۰کریستین سن آرتور ، ایران درزمان ساسانیان ، رشید یاسمی ،چاپ دهم ، قصه پرداز، تهران ۱۳۷۶

۲۰-  گیرشمن رومن ، ایران ازآغازتا اسلام ، محمد معین ، چاپ نهم ، انتشارا علمی وفرهنگی وابسته به وزارت فرهنگ وآموزش عالی ، تهران ، ۱۳۴۶

۲۱- مزینانی محمد کاظم ، داریوش هخامنشی ، مدرسه ، تهران ۱۳۸۲

۲۲- هوارکلمان ، ایران وتمدن ایران ، حسن انوشه ، امیرکبیر ، تهران ۱۳۶۳

۲۳- هردودت ، تواریخ ، ترجمه وحید مازندرانی ، چاپ دوم ، افراسیاب ، تهران ۱۳۸۰


  • انعکاس آخرین اخبار و ارائه جدیدترین مقالات با محوریت ارتباطات و فناوری اطلاعات.